События

Народна вишивка — рукотворний оберіг на всі часи

Опубликовано: 21 сентября 2013    Журнал TheStyle

Читайте также:

Loading...

Однією із особливостей Української народної вишиванки є поєднання багатьох технік. В середньому це близько 10-15 одночасно.

Назви технік походять здебільшого від самих способів виконання – виколювання, вирізування, або ж від предметів на яких вишивали, звідси і пішли назви переміточний шов, рушниковий шов.

Від місцевості – Полтавський, Київський. Назва також походила від самого вигляду шва, овсяночка, хрестик, гречечка, курячий брід.

У кожній місцевості для вишивання використовувалися різні кольори та техніки вишивання, чи їх поєднання. Так класичні техніки: Полтавщина – лиштва, Волинь – занизування, Поділля – низь червоних, або чорних кольорів, Київщина – набирання.

У кожній області техніка виконується різними  кольорами, що й відрізняє  їх між собою. Так, Київщина – чорні чи червоні кольори, Полтавщина – білий, Поділля – використання багатьох кольорів.

Протягом століть   вишивка змінювала свою форму, крій, орнаменти тай їх розміщення. Саму вишивку варто розглядати як вид орнаментального мистецтва, як доповнення інтер’єру, народного костюма, свята.

Вишивка посідає провідне місце у виражальних засобах. Нею прикрашали весь одяг,  вовняні, овчині, конопляні, лляні полотна.

Це були фартухи, головні убори, керсетки, спідниці, пояси, хустки. Пристально відносились до прикрашення верхнього одягу, кожухи, кептарі, свити, сердаки. Їх вишивали бісером, кольоровими нитками. Робили аплікацію зі шкіри, оздоблювали різними шнурами, прикрасами з металу.

Характер вишивки, колірна гамма, нанесення тих чи інших мотивів, все це зумовлювалось призначенням одягу.

Зазвичай вишивки на звичайні будні дні відрізнялися від тих що призначалися для свят пишністю, складністю вишитих узорів, найпишніші ж та найскладніші  були весільні сорочки.

Сама композиція вишиванок – це логічна, добре продумана, цільна система взаємозв’язку декоративних швів, площин вишивки та поєднання вишитого і вільного полотна, що компонують вишивку.  Нею прикрашали видні частини сорочок, пазуху, рукава, комір.

Ритмічну різноманітність вишивці надають вишиті горизонтальні і вертикальні лінії. Особливе художнє значення мали лінії крою, майстрині навмисно їх не приховували, а навпаки, виставляли на показ, за допомогою красивих швів.

Техніку поєднання ажурних швів застосовували по всіх районах України, але технічне виконання і використання кольорів було різне.

Теги: , ,

Читайте также

Комментариев - 0

Просмотров - 11087

Оставить комментарий


Внимание! Администрация журнала TheStyle обращается к читателям с просьбой или, если хотите, требованием: не использовать в комментариях ненормативную лексику, не высказывать оскорблений в адрес героев статей, журналистов, других пользователей и не рекламировать что-либо. Администрация проекта оставляет за собой право удалять любые комментарии по своему усмотрению без предварительного уведомления.

Реклама

Сентябрь 2013
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Авг   Окт »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

TOP недели


ФОТОРЕПОРТАЖ

© 2014 Журнал TheStyle. Перепечатка авторских материалов журнала разрешена только с прямой активной ссылкой на http://thestyle.com.ua/
По общим и административным вопросам обращайтесь info@thestyle.com.ua. По вопросам размещения рекламы reklama@thestyle.com.ua